szopka ogrodowa

Budowa szopki ogrodowej

Drewniana szopka jest konstrukcją, która przydaje się w każdym ogrodzie, zarówno tym dużym, jak i o wiele mniejszym. Najlepiej sprawdza się do przechowywania narzędzi, które są konieczne do wykonywania prac ogrodowych. Jeśli jeszcze nie mamy szopki i dopiero chcemy ją postawić, musimy zastanowić się nad tym, czy kupić gotowy obiekt, czy może wykonać go samodzielnie.

Jak przebiega budowa szopki?

szopka ogrodowaSzopka ogrodowa zazwyczaj ma niewielkie wymiary, więc nawet samodzielna jej budowa nie trwa długo. Mimo tego trzeba mieć pewne umiejętności i wiedzę z dziedziny budownictwa, aby być pewnym, że montaż zostanie przeprowadzony w sposób prawidłowy. Najpierw ustalmy, z jakiego materiału będziemy wykonywać szopkę. Najlepiej prezentuje się ta wykonana z drewna, dlatego zaopatrzmy się w niezbędną ilość desek. Niezbędne będą także płyty wiórowe, jak też elementy łączeniowe w postaci wkrętów i gwoździ. Koniecznie wśród potrzebnych rzeczy muszą znaleźć się również kątowniki stalowe, legary, profile oraz kantówki. Jeżeli chodzi o narzędzia potrzebne do budowy szopki, wymienić tu należy przede wszystkim piłę, szlifierkę oraz wkrętarko-wiertarkę. Po wykonaniu projektu możemy przystąpić do mierzenia desek i płyt wiórowych, a następnie do przycinania ich na odpowiedni wymiar. Najlepiej jest najpierw położyć podłogę, a potem zacząć stawiać ściany.

szopka ogrodowaWyrównujemy ziemię, którą wykładamy geowłókniną i utwardzamy za pomocą dobrze ubitego grysu. Na tak przygotowane podłoże wystarczy położyć płyty wiórowe, chociaż alternatywą jest podłoga betonowa, której wykonanie również nie zabiera zbyt wiele czasu. W narożnikach powinny znaleźć się kantówki, które – jeśli będą oparte na betonowych słupkach a ponadto wyposażone w okucia – będą wzmacniać konstrukcję budynku. Ściany będą wykonane z płyt i z drewna, natomiast dach najlepiej przygotować z blachy. Wykonanie takiej szopki ogrodowej zajmie nam na pewno nie więcej niż jeden dzień. Ale oczywiście pamiętajmy też o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć drewno przed negatywnymi warunkami środowiskowymi, na przykład przed opadami deszczu. Pod ich wpływem drewno mogłoby zacząć butwieć, co doprowadziłoby do nieestetycznego wyglądu szopki.

Dlatego taka szopka ogrodowa powinna być zaimpregnowana za pomocą specjalnych preparatów do drewna, możemy też pomalować ją bejcą. Z pewnością wykonanie własnej szopki ogrodowej jest wymagające, jednakże już podziwiając efekt, będziemy całkowicie dumni z siebie. Taka szopka będzie bardzo ładnie prezentowała się w ogrodzie, a przy tym będzie funkcjonalna.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *