rozety drewniane

Dekoracyjne zdobienia na podłodze

Jedną z najważniejszych funkcji podłogi jest zapewnienie termicznej, akustycznej oraz przeciwwilgociowej izolacji. Ponadto płaska powierzchnia parkietu przystosowana jest do odbywania się na niej ruchu. Coraz częściej jednak podkreśla się nie tylko jej walor użytkowy, ale także dekoracyjny. Przykłady parkietowych zdobień Do urozmaicenia danego pomieszczenia, a tym samym nadania mu oryginalnego charakteru, można wykorzystać własny zmysł malarski czy też artystyczny.

Ozdobna rozeta pakietowa

rozety drewnianePierwszym z przykładów jest szachownica. Ten klasyczny wzór, doskonale prezentuje się na drewnianej podłodze. Pierwotne szachownice, przeznaczone do gry, najczęściej wykonywane były właśnie z drewna, dlatego malunek ten świetnie współgra z tym surowcem. Ich szablonowy wzór to zestawienie koloru czarnego oraz białego. Jednak obecnie, namalowane pasy mogą przybierać różne, nawet najbardziej kontrastowe/żywe, odcienie czy też rozmiary. Kolejnym przykładem zdobniczych elementów na parkiecie są duże rozety drewniane. Rozeta w architekturze to ornament w kształcie rozwiniętej róży. Ciekawostkę stanowi fakt, że w wielu kulturach, rozeta w formie sześcioramiennej, uważana jest za symbol wykazujący magiczne właściwości. Zasadniczo powinna być ona ułożona na środku pomieszczenia, aby stanowiła jego punkt centralny. Rozety najlepiej sprawdzą się w przypadku podłóg z masywnego drewna.

rozety drewnianeCiekawym pomysłem dekoracyjnym jest także namalowanie na parkiecie rozmaitych zawijasów lub rysunków. Istnieje możliwość samodzielnego stworzenia szablonów o różnych kształtach oraz wielkościach, a następnie wypełnienie ich różnokolorowymi farbami. Nada to każdemu pomieszczeniu artystycznego oraz indywidualnego charakteru. Farby do podłóg są ogólnie dostępne m.in. w sklepach budowlanych czy też w Internecie. Jest to świetny wybór przede wszystkim dla osób, uwielbiających spersonalizowane wnętrza oraz tych posiadających artystyczny talent. Ponadto podłoga ze zdobniczymi fragmentami nie będzie potrzebowała już dodatkowego okrycia, jakim jest dywan. Tego typu rozwiązanie idealnie sprawdzi się w przypadku alergików. Elementy dekoracyjne na podłodze nadadzą wnętrzu pewnego rodzaju ciepła, które mogłoby zostać zabrane w przypadku pozostawienia samych, pustych paneli. Rozmaite zdobienia na podłodze przyciągają uwagę, dlatego sprawdzą się one w szczególności w klasycznych wnętrzach, których nie przytłoczą swoją dekoracyjnością.

Decydując się na jakąkolwiek ozdobę parkietową, należy wcześniej dopasować ją do mebli, kolorów oraz całkowitego wystroju pomieszczenia, w którym ma się ona znaleźć. Fragmenty zdobnicze na podłodze sprawią, że dane lokum stanie się unikatowe oraz eleganckie.