zagospodarowanie deszczówki

Deszczówka w gospodarstwie domowym

Jeśli zużywa się dużo wody w ogrodzie, warto skorzystać z tej, która jest za darmo. Leci ona z nieba za każdym razem, kiedy pada deszcz. Problem polega na tym, że większość osób nie wykorzystuje jej. Jest to wielka strata, ponieważ zastosowań wody z odzysku może być naprawdę wiele.

Sposoby na zagospodarowanie deszczówki

zagospodarowanie deszczówki	Odczują to w szczególności osoby, które posiadają w swoim ogródku dużo nasadzeń. Mogą być to drzewa, krzewy lub rabatki. Jeśli hoduje się warzywa lub owoce, zużycie wody na podlanie ich latem może być naprawdę spore. Zwłaszcza, jeśli ilość bardzo upalnych dni jest wydłużona. Dlatego warto zadbać o ekologiczne zagospodarowanie deszczówki w gospodarstwie domowym. Rośliny odwdzięczą się za to pięknym wyglądem, ponieważ niektóre z nich wręcz muszą być podlewane wodą z deszczu. Zalicza się do nich popularne iglaki takie jak tuje. Oszczędności mogą być spore, zwłaszcza, jeśli 100% zużycia będzie pokryte z wody opadowej. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie zasobnika wykonanego z plastiku. Choć na rynku są modele betonowe, nie poleca się ich kupowania. Bardzo często kruszeją, co może prowadzić do braku drożności w systemie. Do zbierania wody deszczowej nie można używać pojemników metalowych, ponieważ mogą one wchodzić w reakcję ze zbieraną wodą.

zagospodarowanie deszczówki	W zależności od możliwości, poleca się montaż albo naziemnego albo podziemnego rozwiązania. Jedno i drugie ma długą listę zalet. To pierwsze jest polecane w szczególności wtedy, kiedy zużywa się mniejszą ilość wody. Będzie wystarczające np. na niewielką działkę czy posesję z mniejszym ogródkiem. Można je umieścić w dowolnym miejscu. Dzięki polietylenowym ścianom światło nie będzie miało możliwości dotarcia do środka i niepotrzebnego nagrzania wody. Jeśli natomiast potrzeby są większe, przyda się rozwiązanie podziemne. Będzie ono bardziej pojemne i nada się np. kiedy na terenie działki korzysta się codziennie ze zraszaczy czy węża ogrodowego. Warunkiem zainstalowania zbiornika pod ziemią jest niski poziom wód gruntowych na terenie posesji. Zbiornik na wodę deszczową może wygenerować wiele oszczędności. Inwestuje się w niego raz na kilkanaście lat. Trwałość wynika z tego, że konstrukcja jest najczęściej wykonana z włókna polietylenowego. Jest on bardzo wytrzymały na działanie skrajnych temperatur oraz urazy mechaniczne.

Jest także szczelny, dzięki czemu można wydajnie zagospodarować każdy centymetr sześcienny opadów. Woda przyda się do pielęgnacji ogródka, ale także do wielu innych czynności takich jak mycie samochodu, ogrodowych ozdób czy elewacji domu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *