granit

Jak poprawnie ułożyć kostkę granitową?

Kostka granitowa służy do estetycznego wykończenia ścieżek, chodników, podjazdów, a także do wykonania krawężników oraz wygrodzenia rabatek w ogrodzie. Jest to jeden z najtrwalszych produktów, odpowiednich do wykonania najróżniejszych nawierzchni.

Kostka granitowa – porady od producenta

granitGranit jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz uderzenia. Aby całość prezentowała się estetycznie przez długi czas, a nawierzchnia była trwała i funkcjonalna, należy w odpowiedni sposób przygotować podłoże pod układanie kostki, a samo jej układanie przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta. Kostkę granitową należy układać na uprzednio przygotowanym do tego podłożu. W tym celu należy zrobić wykop na głębokość około 20-50 cm. Jeśli kostka ma służyć jako nawierzchnia dla ruchu pojazdów wykop ten powinien być głębszy ze względu na ich projektowane duże obciążenie. Tak przygotowany wykop należy uzupełnić kruszywem naturalnym lub łamanym – możliwe jest także zastosowanie chudego betonu, szczególnie pod nawierzchnię ruchu kołowego. Grubość takiej podbudowy z kruszywa powinna wynosić około 10 do 30 centymetrów. Na podbudowę należy usypać podkład o grubości około 3-4 centymetrów. Dopiero na nim można układać nawierzchnię z kostki. Można ją układać klasycznie, rzędami, lub tworzyć najróżniejsze wzory, zgodnie z ustalonym projektem.

granitProducent kostki granitowej może dostarczyć materiał o różnych kolorach oraz wymiarach, które pozwolą na stworzenie podjazdu o różnych wzorach. Podczas układania kostki należy na bieżąco kontrolować poziom kostki, a także zachować równe odstępy pomiędzy kolejnymi elementami. Szczeliny należy wypełnić drobnym piaskiem lub kruszywem. Ostatnim etapem układania kostki granitowej jest jej zagęszczenie za pomocą płyt wibracyjnych. Proces ten ma na celu ułożenie kostki na odpowiednim poziomie, a także zapewnienie stabilności całej nawierzchni. Ewentualne szczeliny można ponownie uzupełnić kruszywem lub piaskiem, by kostki nie przemieszczały się względem siebie. Krawężniki – czy to znajdujące się na obrzeżach nawierzchni, czy wokół rabatek należy osadzić w wykopie z podsypką cementowo – piaskową. Granit jest materiałem bardzo trwałym o wysokiej estetyce. Nawierzchnia wykonana z kostki granitowej jest bardzo wytrzymała, odpowiednia zarówno pod chodniki dla pieszych, jak i ruchu pojazdów.

Producenci zapewniają, że jest to materiał łatwy w utrzymaniu czystości i odporny na warunki atmosferyczne. Dodatkową zaletą tego materiału jest fakt, iż jest on naturalny. Pozwala na efektowne zagospodarowanie przestrzeni przed domem, a także w ogrodzie.