grzałki do grzejników

Montowanie grzałki elektrycznej do grzejnika

Grzejniki, ze względu na doprowadzanie ogrzewania, można podzielić na wodne, elektryczne i mieszane. Te ostatnie polegają na przyłączeniu do istniejącego już wodnego grzejnika elektrycznej grzałki. Zwykle montuje się je w drabinkowych grzejnikach łazienkowych.

Grzałka do regulacji temperatury

grzałki do grzejników	Pozwalają na dogrzanie pomieszczenia poza sezonem grzewczym, dodatkowo zapewniają szybsze suszenie ubrań na grzejniku. Wodne grzejniki są zależne od sezonu grzewczego, który zazwyczaj trwa od końcówki jesieni do początku wiosny. Po tym okresie korzystanie z wodnego grzejnika jest niemożliwe. Jedyną alternatywą jest zmiana grzejnika na elektryczny lub tańsze rozwiązanie w postaci podłączenia do niego elektrycznej grzałki. Ich budowa dostosowana jest do standardowych grzejników drabinkowych na polskim runku. To znaczy, że można montować je w tych grzejnikach, które posiadają gwint wewnętrzny ½ cala. Zwykle elektryczne grzałki do grzejników składają się z podstawowych elementów jak: rurkowy element grzejny, czujnik temperatury, system wkręcania grzałki do grzejnika, obudowa z układem sterowania oraz bezpiecznik wyłączający dopływ prądu w wypadku ewentualnego przegrzania, oraz kabel zasilający. Mimo wielu zalet, jakie płyną z takiego rozwiązania, przed montażem grzałki musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

grzałki do grzejników	Przede wszystkim należy trzymać się odpowiednich przepisów. Elektryczne grzałki do grzejników mogą być montowane jedynie w tych grzejnikach, które znajdują się w odległości co najmniej 60 cm od krawędzi wanny, natrysku czy umywalki. Przystępując do właściwego montowania, należy pamiętać, że element grzejny urządzenia musi być ustawiony prostopadle do rurek grzejnika. W innym wypadku nie zostanie zapewniona odpowiednia cyrkulacja czynnika grzewczego, przez co uszkodzeniu może ulec powłoka grzejnika. Jedynie w niektórych przypadkach dopuszcza się montowanie grzałek równolegle do rurek grzejnika. Większość grzałek posiada przyłącza do dołu, co znaczy, że powinno się je montować wyłącznie na jednym z dolnych króćców grzejnika. Nigdy nie powinny być one montowane u góry. Zachowanie powyższych zasad zapewni największą możliwość wydajność grzałki. Większość grzałek do grzejników posiada regulacje temperatury. Należy jednak pamiętać, że im większy grzejnik, tym większa będzie różnica w grzaniu dolnych a wyższych rurek grzejnika.

Niemniej odpowiednia grzałka pozwoli na dogrzanie łazienki poza sezonem grzewczym, a także wpłynie na szybsze suszenie na niej ubrań. Szczególnym udogodnieniem jest montowanie w grzałce timera. Umożliwia on ustawienie, po jakim czasie grzałka sama odłączy zasilanie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *