obudowa studni głębinowej

Odpowiednie obudowy studni głębinowych

Woda jest jednym z podstawowych elementów, które pozwalają nam funkcjonować każdego dnia. Bez niej nie bylibyśmy w stanie praktycznie nic zrobić, bez wody pitnej człowiek jest w stanie wytrzymać zaledwie około trzech dni, potem następuje skrajne odwodnienie, które w większości przypadków prowadzi nawet do śmierci.

Obudowa studni to jej zabezpieczenie

obudowa studni głębinowejNa szczęście w dzisiejszym, wysoko rozwiniętym technologicznie świecie w większości krajów rozwiniętych nie mamy żadnego problemu z dostępem do wody. Miasta posiadają swoje własne wodociągi, które dostarczają wodę pitną do większości mieszkańców takich miast. Dlatego też mieszkańcy większych miast nie mają żadnego problemu z dostępem do wody pitnej, która jest im dostarczana na bieżąco. Zdecydowanie gorzej jest z rejonami pozamiejskimi, małymi miasteczkami i wsiami, gdzie takich udogodnień nie ma. W takim wypadku niezbędne jest wykopanie studni głębinowej, która będzie dostarczać wodę do naszego gospodarstwa domowego. Zwykle taki wykop posiada około parędziesiąt metrów głębokości. Bo zamocowaniu w źródle odpowiedniej rury, poziom wody podchodzi do paru metrów pod poziomem ziemi, dlatego też jej wypompowanie staje się bardzo łatwe. Tego typu studnia jest jednak instalacją całkiem delikatną, dlatego wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi i i uszkodzeniami mechanicznymi.

obudowa studni głębinowejZiemia na parędziesięciu metrach głębokości posiada stałą temperaturę, więc jedynym problemem mogą być wody gruntowe. Dlatego też należy taką rurę odpowiednio izolować na całej jej długości, musi być to zarówno izolacja termiczna, jak i wodna. Nim bliżej ziemi, tym niższa temperatura, dlatego też na tym etapie rura czerpania powinna być dokładnie zaizolowana by zabezpieczyć wnętrze przed zamarzaniem. Bardzo blisko gruntu polecana jest odpowiednia obudowa studni głębinowej, która pozwala na zabezpieczenie jej przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego też takiej rurze kompletnie nie zagraża osypywanie się gruntu, zamarzanie, wody gruntowe, czy tez różnego rodzaju opady, lub uszkodzenia związane z pracami w ogrodzie. Tego typu obudowę można we wnętrzu odpowiednio wyposażyć, co dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo i wydajność. Często wypycha się ją ociepleniem, oraz chowa się tam różnego rodzaju elementy potrzebne do funkcjonowania studni, takie jak chociażby części pompy, czy odpowiednia sieć rur podłączona do domu.

Ważne jest zainstalowanie odpowiedniego włazu, który będzie w stanie skutecznie chronić rurę czerpania. Zabezpiecza to między innymi przed mieszaniem się wód głębinowych z gruntowymi, czy dostawaniem się innych elementów do środka.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *