instalacje wod kan

Projektowanie instalacji wod – kan

Budowa nowego domu wiąże się z bardzo wieloma procesami, które w późniejszym czasie mogą mieć wpływ na to, czy wykorzystywana przez mieszkańców przestrzeń jest funkcjonalna. Szczególnej uwagi wymaga instalacja wodna oraz kanalizacja, ponieważ aby zachować odpowiednią aranżację wnętrza, zalecane jest to, aby część przewodów ukryć w ścianach i podłodze.

Wydajne instalacje wodne

instalacje wod kanOdpowiednie rozprowadzenie instalacji wymaga jednak wstępnego zaplanowania, w jakim miejscu znajdą się poszczególne elementy wyposażenia pomieszczeń, takie jak: przybory sanitarne, wanna, pralka, zmywarka, zlewozmywak itd. Projekt instalacji wod — kan powinien być dołączony do części instalacyjnej projektu wykonawczego, na podstawie którego swoją prace wykonują robotnicy. Na planie zagospodarowania przestrzennego działki umieszcza się informacje o tym, w którym miejscu planowane jest przyłącze wodociągowe oraz kanalizacyjne oraz informacja na temat tego, na jakiej głębokości będą posadowione przewody. Istotne jest również przewidzenie miejsca, w którym umieszczony zostanie wodomierz oraz licznik nieczystości. Ze względu na funkcjonalność, coraz większa ilość użytkowników decyduje się na wykonanie studzienek wodomierzowych, pozbywając się w ten sposób urządzeń z wnętrza domu. Kolejną istotną kwestią jest to, aby w odpowiedni sposób dobrać średnice przewodów.

instalacje wod kanUstala się je na podstawie skomplikowanych obliczeń, w których uwzględniane jest maksymalna liczba mieszkańców oraz ilość punktów poboru wody. Jeżeli projektant nieodpowiednio przyjmie założenia do projektowania, instalacje wod kan nie będą wydajne. Dlatego konieczne jest dokładne policzenie ilości punktów czerpalnych oraz określenie, jakie jest prawdopodobieństwo korzystania z nich jednocześnie. Jeżeli analiza zostanie wykonana niepoprawnie, prawdopodobnie okaże się, że nie będzie możliwości brania prysznica na piętrze w tym samym momencie, co mycie naczyń w kuchni. Ilość pionów instalacji wodno – kanalizacyjnych powinna być dobrana w taki sposób, aby umożliwić mieszkańcom swobodne korzystanie z mediów o każdej porze dnia i nocy. W przypadku instalacji kanalizacyjnej ważne jest również zaprojektowanie odpowiednich spadków.

Minimalne wartości są przewidziane w odpowiednich normach, które powinny być podstawą pracy projektanta. Jeżeli nieodpowiednio zostaną dobrane przekroje, może okazać się, że instalacja będzie niewydajna. Ważne jest, aby projekt był spójny z częścią architektoniczną, ponieważ tylko w takim przypadku wszystkie kształtki zostaną zamaskowane przez odpowiednio grubą wylewkę betonową lub zabudowę.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *