Rekuperatory – innowacyjne technologie na rynku instalacji

Nagłaśniana w mediach akcja „Wiem czy oddycham” w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia poziomu odpowiedzialności społeczności lokalnych na terenach zindustrializowanych celem propagowania ekologicznych rozwiązań, które pozwolą na poprawę jakości powietrza oraz życia w naszym najbliższym środowisku.

Rekuperacja to oszczędności

rekuperacjaModernizacje koncepcji na rynku instalacyjnym poprzez wprowadzanie nowoczesnych źródeł ciepła w sieciach grzewczych oraz wentylacyjnych wpływają obecnie zarówno na komfort użytkowania instalacji przez użytkowników domowych, ale przede wszystkim są elementem strategii promowania zrównoważonych wzorców zarządzania energią. Inteligentne systemy wentylacyjne wykorzystują potencjał technologii odzyskiwania ciepła z energii termicznej celem przetworzenia jej na ogrzewanie wody w obiegu dla potrzeb gospodarczo- bytowych w domach, mieszkaniach oraz obiektach użyteczności publicznej. Instalacje rekuperacji składają się z czterech podstawowych kanałów. Pierwszym z nich jest tzw. czerpnia, która pobiera powietrza z zewnątrz i dostarcza je do ośrodka czyli rekuperatora.

rekuperacjaKolejny element armatury instalacji nawiewno- wywiewnej stanowi wyrzutnia, odprowadzająca zasoby zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz budynku, natomiast trzeci kanał jest odpowiedzialny za nawiew oczyszczonego powietrza do pomieszczeń użytkowych. Średnie zwiększenie efektywności energetycznej z zastosowaniem rozwiązania takiego jak rekuperacja – Katowice oferują projekty instalacji pozwalające na uzyskanie oszczędności wynoszących blisko 30% względem tradycyjnych rozwiązań, a więc w skali roku na zaopatrzenie budynku w ciepło przeznaczymy blisko 1/3 mniej kosztów. Efektywność tego typu rozwiązań niesie ze sobą nie tylko oszczędności związane z prowadzeniem budżetu domowego, ale przede wszystkim poprawę jakości powietrza w naszych domach. Stosując dodatkowe filtry jonizujące czy oczyszczające powietrze z kurzu, baterii i roztoczy poprawiamy stan swojego zdrowia, a także lepiej śpimy. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że czyste powietrze w pomieszczeniach biurowych pozwala na efektywniejszą pracę, dzięki czemu w trakcie codziennych czynności zawodowych łatwiej będzie nam się skupić. Średnie koszty, jakie przeznaczamy w ciągu roku na zaopatrzenie domów w ciepło przy metrażu równym 120m2 oraz dobrej izolacji cieplnej mogą wahać się od około 2000 do nawet blisko 6400 zł w zależności od zastosowanego rodzaju źródła ciepła.

Najefektywniejszymi urządzeniami dostępnymi na rynku są obecnie pompy ciepła, pozwalające na zoptymalizowanie zasobów energetycznych związanych z eksploatacją w połączeniu z wydajną instalacją rekuperacji w przeciągu 10 lat pozwolą nam np. zaoszczędzić na nowy samochód, remont mieszkania czy zrealizować inne marzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *