Rodzaje i transport kontenerów

Do przewozu ciężkich materiałów zazwyczaj używa się kontenerów. Najczęściej korzysta się z nich w transporcie morskim. Nie jest to dziwne, ponieważ z ich pomocą można dostarczyć w konkretne miejsce niemal każde tworzywo. Jednak przed zorganizowaniem wszystkiego należy sprawdzić, jak cały proces się odbywa, by uniknąć problemów.

Najważniejsze właściwości kontenerów

Kontenerów zaczęto używać dopiero w dwudziestym wieku. Wcześniej wykorzystywano inne materiały, które również się sprawdzały, ale nie mieściły tak dużych ładunków. Z reguły wykonywane są z metalu, który jest specjalnie obrabiany. W ten sposób unika się tworzenia rdzy, a także uszkodzeń mechanicznych. W zależności od zapotrzebowania i wymagań klienta firmy, które zajmują się ich produkcją, malują je na określone kolory. Najczęściej jednak spotyka się barwy czerwone, żółte i niebieskie. Ich wygląd jest ważny, ale ważniejszy jest ich rozmiar. Obecnie wyróżnia się wiele rodzajów kontenerów, które przystosowane są konkretnych materiałów. Ich wielkość określa się za pomocą tzw. stóp. W związku z tym najpopularniejsze są dwa rozmiary, czyli 20 lub 40 stóp. Pierwsze z nich są w stanie pomieścić jedenaście europalet lub dziesięć palet przemysłowych, z kolei drugie z nich około dwudziestu czterech i dwudziestu. Oczywiście dostępne są również inne kontenery, które przystosowane są do konkretnych materiałów. Często produkuje się takie, dzięki którym można przewozić produkty w kontrolowanej temperaturze. Niektóre z nich charakteryzują się otwieranym dachem lub zdejmowanym, który równie dobrze może zastąpić plandeką.

Transport kontenerów może obywać się na dwa sposoby, przy pomocy ciągników lub statków. Pierwszy sposób łączy się z wykorzystaniem naczep, które wyposażone są w specjalne ramy kontenerowe. Jedyne, na co trzeba uważać, to oczywiście przepisy drogowe, które są inne w każdym państwie. W związku z tym przed wyruszeniem w drogę warto je dokładnie sprawdzić. Z kolei drugi rodzaj transportu odbywa się za pomocą tzw. kontenerowców, czyli statków, które są w stanie zabrać za jednym kursem, nawet kilkanaście tysięcy kontenerów. W tym przypadku należy dokładnie rozplanować ułożenie materiałów w kontenerach, tak żeby nie poruszały się przy kołysaniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ każdy ładunek musi zostać odpowiednio ułożony zarówno na, jak i pod pokładem. Dzięki temu zapewni się całemu statkowi odpowiednią stabilność i będzie można bezpiecznie wyruszyć w trasę.

Transport kontenerów nie jest prosty. Zależy on od wielu czynników, a przede wszystkim od porozumienia ludzi, w związku z tym należy dokładnie przekazywać wszelkie informacje, by cały proces przebiegł szybko i bez żadnych problemów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *