studnie głębinowe

Rodzaje studni

Studnie dawniej budowano w miejscach, w których nie było możliwe wykonanie połączenia z siecią wodociągową. Dzisiaj to rozwiązanie jest wyborem, nie koniecznością. Wiele osób posiadających własną działkę rekreacyjną decyduje się na wykopanie studni, gdyż dzięki niej będą miały nieograniczony dostęp do wody, całkowicie bez kosztów.

Jakie zalety ma studnia głębinowa?

studniaTo naprawdę przydatne, zwłaszcza jeśli, dbając o roślinność, chcemy ją podlewać każdego dnia. Studnia jest jednorazową inwestycją – płacimy tylko za jej budowę, a potem możemy cieszyć się możliwością korzystania z darmowego źródła wody. Jeżeli jesteśmy już przekonani, że studnia dobrze sprawdzi się w naszym przypadku, warto jeszcze dokładnie rozważyć, jaki jej rodzaj będzie najlepszy. Studnie mogą być wykonywane na różny sposób – wyróżnia się tu studnię wkręcaną, kopaną oraz wierconą. Pierwsza z nich przeznaczona jest do ręcznego użytkowania – za pomocą dźwigni musimy uruchomić tłok i w ten sposób podnieść słup wody, którą teraz będziemy mogli pobrać. Taką studnię wykonuje się metodą wkręcania – rura, która na zakończeniu posiada stożkowate ostrze, zostaje wkręcona do gruntu. Dzięki takiej studni uzyskujemy dostęp do wody na głębokości od 3 do 7 m, a więc możemy pobierać zarówno wodę zaskórną, jak i gruntową. To studnia tradycyjna, która już rzadko jest budowana. Inaczej rzecz ma się ze studnią kopaną, którą nadal możemy bardzo często spotkać.

studnie głębinoweKopie się ją ręcznie lub za pomocą maszyny, a następnie w przygotowanym wykopie umieszczone zostają kręgi betonowe lub z tworzywa sztucznego. Niestety ten typ studni pozwala na wydobywanie wody z pierwszej warstwy znajdującej się najbliżej powierzchni gruntu. Większe możliwości daje nam studia wiercona, inaczej nazywana głębinową. Jeśli chodzi u studnie głębinowe – Sucha Beskidzka jest miejscowością, w której wiele osób decyduje się na to rozwiązanie. W jaki sposób wykonuje się studnię głębinową? Świder pozwala na wydobycie wierconego urobku na zewnątrz, w ten sposób można dotrzeć do warstw wody znajdujących się na sporych głębokościach – czyli nie tylko do wody gruntowej, ale też wgłębnej. Woda ta wyróżnia się szczególnymi właściwościami. W odróżnieniu od wody gruntowej, nie zawiera żadnych bakterii ani zanieczyszczeń chemicznych – to dlatego, że od wpływów środowiskowych oddziela ją nieprzepuszczalna warstwa gruntu. Jedyną wadą tej wody jest to, że żelazo i mangan występują w niej w podwyższonej zawartości, jednak filtry do wody dostępne w każdym sklepie pozwolą szybko pozbyć się tego problemu.

Tę wodę można stosować jako wodę pitną. Jest to więc dobra alternatywa dla sieci wodociągowej – zamiast płacić rachunki za wodę, możemy sami ją wydobywać i wykorzystywać do wszystkich celów związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *