Zastosowanie maty ściółkującej w ogrodzie

Właściciele dużych posesji i wielbiciele ogrodów od wielu lat zmagają się z tym, aby utrzymać ład i porządek. Pojawiające się w okresie wiosennym chwasty znacznie niszczyły pięknie zagospodarowaną przestrzeń, pełniącą wiele funkcji.

Mata ściółkująca na glebę

maty ściółkująceDlatego poszukuje się nowej alternatywy dla ręcznego wyrywania chwastów, która znacznie skuteczniej poradzi sobie z uciążliwym problemem. Wśród ofert sklepów ogrodniczych pojawiły się agrotkaniny, uważane za bezpieczny i efektywny sposób ograniczający wzrastanie niechcianych roślin. Maty ściółkujące są materiałem, który dopiero od niedawna jest wykorzystywany zarówno przez profesjonalnych ogrodników, architektów krajobrazu, jak i amatora wielbiącego swój zielony zakątek. Wykonany z polipropylenu materiał dostępny jest w wielu kolorach i o różnych grubościach, w zależności od potrzeb ogrodu. Jego trwałość sprawia, że znajduje szerokie zastosowanie, także podczas tworzenia przestrzeni zielonej oraz małych ogródków warzywnych, czy owocowych. Świetnie sprawdza się także jako podłoże pod kamienie i korę, hamując między nimi porost chwastów. Mimo wielu innych propozycji od producentów ogrodniczych, trwałe maty ściółkujące są wykorzystywane najczęściej ze względu na łatwość przepuszczania wody i składników mineralnych.

maty ściółkująceDzięki swojej specyfikacji nie podlega także gniciu oraz utrzymuje wilgotność podłoża na optymalnym poziomie. Dużymi zaletami są także brak konieczności stosowania herbicydów, dobre nawodnienie oraz zwiększenie temperatury podłoża, dzięki czemu szybciej rozrasta się system korzeniowy. Ich trwałość zależy od grubości zastosowanej maty, jednak każda spełnia swoją rolę przez kilka lat pod warunkiem, że została odpowiednio położona. Ważne jest, aby teren na który kładzie się agrotkaninę był wyrównany, zapobiegnie to ewentualnym przesunięciom i rozdarciom. Należy zwracać uwagę, by mata posiadała jak najmniej łączeń. Posiadając duży ogródek warto szukać w sklepach długich i szerokich mat, które pozwolą zachować swoje wartości na dłuższy czas. Zastosowanie mat ściółkujących w ogrodzie ma wiele zalet, służy nie tylko do eliminacji chwastów, ale także jako dekoracja. Dzięki wielu dostępnym opcjom kolorystycznym można wybrać taką, która ukryje się wśród bujnej roślinności, lub pod delikatnym kamieniem.

Pozwala zachować odpowiednie nawodnienie każdej roślinie, a jednocześnie chroni je przed przymrozkami, co sprawia, że na wiosnę ogród znów będzie zielony. Układając agrowłókninę należy pamiętać, że spełni ona swoją rolę tylko wtedy, kiedy zostanie odpowiednio przymocowana do podłoża.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *